Jdi na obsah Jdi na menu
 


Thomas Youngblood - rozhovor

3. 12. 2010

Nyní vám přináším překlad jednoho z nejnovějších rozhovorů Kamelotu, s kytaristou Thomasem Youngbloodem. Rozhovor byl prováděný francouzkým fanklubem Kamelotu.

 

Kameloti brzy oslaví 20 let své kariéry. Jak si udržujete svou jiskru? Co vám pomáhá ji udržovat dál?

Připadá mi, jako bychom včera hráli náš první koncert v Německu na festivalu Bang Your Head v roce 1998. Jsem motivovaný fanoušky a také mou osobní láskou k tomuto, ke kreativní části a také k živým vystoupením. Myslím, že bychom tohle mohli dělat klidně dalších 10 let.

Co bys řekl o svém profesním vývoji v Kamelotu jako hudebník?

Nejvíce se tu dost značně vyvíjím jako spisovatel. První album zní velmi zelenáčsky a neplánovaně, to je hlavně proto, že jsme byli děti bez jakýchkoli zkušeností. Avšak myšlenky a tvůrčí šťávy byly vždy něco, co jsem cítil, že tady opravdu je. V průběhu let ve spolupráci i s dalšími hudebníky jsem rozvinul své spisovatelské dovednosti. Také rozumím úpravě, výrobě a dalším důležitým faktorům, které jdou do tvoření alba.

Spolupracoval jsi s Royem od alba "The Fourth Legacy". Jak by si popsal vaší spolupráci? Měli jste nějaké závažné střety či okamžiky pochyb, že by se kapela ocitla v nebezpečí?

Roy přišel se zkušeností, měl silný základ psaní písní a také skvělou zkušenost s psaním melodií. Spojení mého stylu riffů s jeho nápady, stylem zpěvu a psaní písní, bylo něco magického. Nyní spolu pracujeme už 12-13 let a za tu dobu bylo pouze sem tam pár konfliktů, ale nic, co by kapelu uvedlo do nebezpečí. Doufám, že se Roy zotaví, má naši podporu.

Nyní už víme, jakým způsobem se píše a projektuje nové album. Necítíš se stále více a více omezen, nebo unaven, když takhle jezdíváte téměř po celém světě?

Vůbec ne, hodně nápadů napíši tady doma a většina muzikantů má své vlastní malé studio na práci na nových nápadech v soukromí. Psaní daleko od domova je důležitým faktorem pro to mít čistou hlavu bez rozptylování domova.

Vaše turné je extrémně dlouhé: spousta měst, dat, a zemí. Už jste si někdy chtěli dát pauzu a dát přednost svému rodinnému životu a osobním projektům?

Ve srovnání s mnoha jinými kapelami jsou turné Kamelotu poměrně kompaktní. Takže moje odpověď je, že bychom vlastně mohli mít více koncertů. Ano, být daleko od domova je sice obtížné, ale jakmile je většina z nás na pár týdnů doma, jsme opět připraveni na turné. Rád poznávám nové lidi a nové místa. A čas strávený na jevišti s fanoušky je něco magického úplně každý večer.

Pohlédněme na diskografii kapely Kamelot a na hlavní témata alb, jak vidíte další tituly? Tak černé jako je naše budoucnost?

Dokážu si představit, že bychom kousek ustoupili od temných subjektů, stále ještě máme melancholické cítění, pro které jsme, myslím, známí. V tuto chvíli můžu jen těžko říct, objevilo se jen pár nápadů na další verze. Nicméně si umím představit budoucí alba.

Jaká byla spoušť toho (pokud byla nějaká), že nové album je tak temné a progresivní?

Myslím, že v albu se odráží současná doba. Mnoho přátel, i členů rodiny přišli o práci, domovy a další. Ztratil jsem posledního žijícího rodiče, když moje matka nedávno zemřela. Podívejte se na svět kolem sebe, v těchto dnech to není tak idylické místo. Hudba na tomto albu je více progresivní jednoduše proto, že mé nápady a myšlenky přicházeli tímto způsobem. Co další album přinese, je stále záhadou.

Jak se vám daří, že hudba Kamelotu je na každém albu jiná - stále s dotykem stylu Kamelotu, ale nikdy 'kopie' předchozího alba?

Jeho velmi těžké být otevřený. Jsme si toho velmi dobře vědomi a tvrdě pracujeme, aby vznikla alba, která jsou jedinečná.

Řekl byste, že od vašich fanoušků obdržíte stejně tolik, jako jim vy sami dáváte?

Myslím, že je to symbiotický vztah. Stále ještě můžeme udělat album bez fanoušků, ale neobyčejné a úžasné koncertní večery dávají i berou mnoho emocí a vášní. Máme nejlepší fanoušky na světě!

Dokážu si představit, že být vlastním producentem není zrovna snadné, ale cítíte se teď přece jen více volněji?

Myslím, že máte na mysli naši vlastní nahrávací společnost v USA? Je to skvělé, ale také to vyžaduje více práce a ovšem i rizika. V Evropě máme Edel /earMusic a u nich je skvělé, že jsou právě zde. Těším se na užší spolupráci s nimi na budoucích albech. Producenti na nejnovějším CD jsou ještě Sascha a Miro.

Nemáte strach z toho, že byste byli více omezeni, finančně vzato, když byste byli s velkým vydavetelstvím?

Musíte věřit v sami sebe a také mít skvělé lidi pracující pro vás a s vámi, když děláte tyhle věci bez hudebního vydavatelství. Máme štěstí, že máme nejlepší lidi v oboru pracující pro nahrávací společnost KMG Recordings. A kromě toho mají vášeň pro hudbu kapely, což je klíčem k úspěchu čehokoli, co děláte.

Mají progresivní témata následovat progresivní hudbu, nebo si jen volně rozšiřujete pole pro své texty?

Myslím, že bychom mohli psát o čemkoliv chceme, tak dlouho jak budou texty mít určitou kvalitu a morální etiku. Je pro nás důležité mít možnost zahrnovat osobní písně, historické prvky jsou trochu něco jiného, než co si přejeme. Myslím, že naši fanoušci milují rozmanitost, kterou jim nabízíme.

Témata se zdají víc a víc aktuální...

Taky si myslím, možná je to pouze fáze, kterou procházíme, a nebo taky ne. Uvidíme, jak se budou věci vyvíjet na dalším CD.

V jednom rozhovoru si říkal, že PftP (Poetry for the Poisoned) byl třetí a poslední díl "jakési trilogie", začalo to s TBH (The Black Halo) a GO (Ghost Opera). Mohl bys to vysvětlit?

Já? Ha ha, nepamatuju si, že bych to řekl, ale možná jsem měl na mysli temnější prvky na těchto albech. Je těžké říci, jaké bude další album, já si umím představit další plně koncepční album, ale neberte mě tak do slova. ;)

Vy všichni, hoši, vypadáte na pódiu mnohem energičtější, od té doby, co se ke kapele připojil Sean. Myslíš, že to je kvůli Seanově osobnosti, nebo je to více 'chemie' mezi vámi všemi?


Seanova energie je určitě nakažlivá. Myslím, že s každým turné rosteme jako umělci a taky na větším pódiu máme více prostoru, na kterém se musíme pohybovat. Koncerty jsou stále intenzivnější, někdy i slezeme z pódia a já si pomyslím "člověče, to je zcela neočekávaně, šíleně úžasné!". Když jsou fanoušci součástí naší show, je to magické.

Při pohledu na těch 20 let kariéry, máš pocit, že jste teď tam, kde jste chtěli být, když jste začali?

Myslím, že většina z nás má pocit, že se právě rozhoupáváme, a ano, jsme velmi spokojeni s tím, kde jsme. Ale já i přesto chci, ať stále vzrůstáme, hudebně i živými koncerty. Chci, co nejvíce naplnit obálku tím, co můžeme dělat na našich živých koncertech. Stále věřím, že je prostor pro růst v produkci alba a zvuku.

Co vám chybí - pokud vám něco chybí – abys byl být úplně spokojený s kariérou Kamelotu?

Já se jen chci ujistit, že vidíme plný potenciál toho, co může Kamelot udělat hudebně i kreativně. Existuje tolik nápadů, které vyjdou v budoucnosti, a je to velmi vzrušující.

Koncerty jsou stále více a více působivější. Jak daleko chcete ještě zajít? ;) Měli by být fanoušci připraveni na ještě více?

ANO! Jak jsem již zmínil, máme v plánu vynést naše koncerty ještě o stupínek výš.

Co jsi nikdy neudělal na jevišti, a přesto je tvým snem udělat v budoucnosti?

To je tajemství! Ha ha!

Jaké jsou vaše nejlepší a nejhorší vzpomínky za celou dobu existence Kamelotu?

Nejlepšími vzpomínkami je mnoho úžasných koncertů, které jsme měli v uplynulém roce. Zdaleka nejhorší bylo zrušení turné po Severní Americe kvůli Royovému zhroucení. Fanoušci nás podporovali, bez ohledu na zrušené turné, to bylo velmi inspirativní.

Jak si představuješ Kamelot v následujících 20 letech?
Kdy se vrátíte do Francie? Už nám chybíte a jsme připraveni na velkou párty!


Myslím, že budoucnost je velmi vzrušující pro nás i pro fanoušky. Jako obvykle s kapelou budou vzestupy i pády, ale já věřím, že před námi jsou jedny z našich nejlepších dní a nocí. Těšíme se, až zahájíme další evropské turné v dubnu 2011 a první koncert je v Paříži. Po tom, co se zrušilo naše turné ve Státech, musím říct, že Casey, Sean, Oliver i já umíráme touhou po turné, vrátit se zpět s naší početnou rodinou.
Zní to trochu banálně, ale stále si myslím, že Kamelot bude existovat za 20 let, myslím, že svým způsobem to patří fanouškům.

Nějaká slova pro fanoušky, kteří si tohle budou číst? ;)

Chybí nám všichni naši fanoušci, brzy budeme zpátky na cestách a příští turné bude dalším krokem pro nás pro všechny! Děkujeme za vaši nehynoucí podporu!

 

Rozhovor vznikl pod vedením Erzebet & Mephisto1, volně přeložila Kjaernes.

 

Obrazek

 

Omlouvám se za případné chyby a nedokonalosti v překladu, rozhovor v anglickém originále naleznete ZDE.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Thom Youngblood - pan kytarista

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář