Jdi na obsah Jdi na menu
 


Roy Khan - rozhovor

3. 6. 2009

Turné Kamelotu k jejich poslední desce Ghost Opera se blíží k závěru a Kameloti jsou už nyní zaměstnáni prací na jejich novém albu, které se chystá na rok 2010. Roy Khan mi nedávno telefonoval z Norska a my jsme hovořili o jejich turné, o novém albu, o inspiracích pro jejich songy, a mnohem více. Khan připouští, že dělá každý koncert jako by to byl jeho poslední, také si dělá moc starostí o jeho přátelé z kapely. Roy je velmi vděčný fanouškům, kteří si vyžádali Kameloty v rádiu a říká: „Podpora našich fanoušků je v tomto ohledu velmi důležitá“.

 

Takže právě nyní jste na krátké přestávce z vašeho turné?

 

Ano, z turné jsme přišli asi před měsícem a půl. Pracujeme na novém nahrávání a na některých dalších festivalech a koncertech v Německu a Norsku. Na konci léta se vrátíme do studia a budeme pokračovat v práci na novém albu.

 

Jak daleko už jste se svými materiály?

 

Řekl bych asi tak jedna třetina.

 

Gratuluji k vydání nového videa k písni Love You to Death.

 

Hej, díky, videoklip nám vyšel asi před dvěma dny.

 

Neřekl byste nám o tom trochu více?

 

Povedl se celkem pěkně. Chvíli jsme se drželi zpátky, nebyli jsme si absolutně jistí, jak to uděláme. Ale nakonec jsme se nad tím zamysleli a udělali to. Nyní je to docela blízko létu, takže tak.

 

Kde byl klip natočen?

 

V Srbsku, stejně tak jako další tři videoklipy.

 

Zapojili jste se i do umělecké části videa?

 

Jistěže. Je to vždy o spolupráci, kde lidé předhazují své myšlenky a nápady a další se jim snaží pomoct. Všichni předhazují své myšlenky, bez ohledu na mně nebo Thoma. Myslím, že zvuk i to jak to vypadá vyšlo skvěle, když jsme se snažili všichni.

 

Kdo hraje ve videu na basovou kytaru?

 

Je to srbský baskytarista. Jde o to, že Glenn nemohl natáčet ani klip Rule the World, takže není ani tam. Ale tam to není tak zřejmé jako v Love You to Death, kde je vidět celá kapela v jedné scéně. Ale v tomto klipu jsme museli sehnat baskytaristu, který by vypadal zrovna tak. A on náhodou byl blonďák a tak se jenom díval do země. (smích) Je smutné, že Glenn nemohl natáčet, ale i tak jsme to museli udělat bez něho.

 

Je nyní Sean Tibbetts stálým členem?

 

Jestli je stálým členem kapely? Ne, ještě jsme neučinili to rozhodnutí. Ale jezdívá teď s námi na turné. Nemáme ponětí jak budeme dělat basy na nové desce. Máme nějaké nápady, ale nejsme si zcela jistí, jak to udělat. Glenn je skutečně vytížený svou prací a může dělat trochu tady a trochu tam, ale to není dostačující pro to, co potřebujeme na to, aby to bylo na naší úrovni. Opravdu nevím, ale tohle rozhodnutí budeme muset učinit už toto léto.

 

Jak vám šlo psaní písní pro Ghost Operu? Jak odlišné to bylo, když jste psali songy pro album The Black Halo?

 

Velmi odlišné, protože The Black Halo bylo koncepční album takže lyrické nápady tu už byly. Také Epica byla taková. Ale u Ghost Opery jsme si prostě sedli a začali hrát na naše hudební nástroje a nápady potom přišly samy. Album bylo napsáno mnohem rychleji. To ale neznamená, že by to bylo méně složitý, ale přece jen Epica a The Black Halo nám zabrali více času. To proto, že jsme museli myslet na to, aby všechny věci byly propojené. Ale já bych řekl, že hudba sama o sobě je dost složitá.

 

Deska je známá po celém světě. Jste spokojeni s fanoušky i s kritickými reakcemi na toto album?

 

Ano, absolutně. Kapela se pořád vyvíjí. Je tu pro to mnoho důvodů. My dodržujeme kvalitu. Celý metalový žánr jako takový prošel jakýmsi obrozením, alespoň tady! My se jen snažíme rozvíjet každou část našeho malého podnikání, zda jde o živáky, grafiku, videa či hudbu. Jedna z věcí, na kterou jsme se v Ghost Opeře opravdu zaměřili byla videa. Udělali jsme čtyři vysoce kvalitní videa songů z tohoto alba, která jsou opravdu velmi vzácná pro všechny kapely v každém žánru, ale nejvíce rozhodně pro metalové kapely. Je opravdu těžké posoudit zda se něco vyplatí, ale kapela se rozrůstá a my hrajeme se všemi těmito možnostmi. Však víš, že dělání videí je pro nás zábavné, takže při tom máme spoustu srandy, což je velmi důležitá věc, když děláte něco delší dobu.

 

Myslím, že jste si také nastavili standart na trhu DVD One Cold Winter's Night.

 

Díky. Do toho DVD jsme dali spoustu energie a taky spoustu peněz. (smích)

 

Nikdy mě to nepřestává ohromovat, když se na to dívám, mám pocit, že jsem tam. Nikdy jsem při sledování koncertu neměla takové pocity.

 

Tohle je opravdu skvělé slyšet. To byla naše vize, kterou jsme měli. Chtěli jsme DVD na reprezentaci toho, co jsme v přímém přenosu, pro lidi, kteří nás nikdy neviděli naživo a také lidem, kteří nás viděli na koncertech již dříve. Věřili jsme, že celá tvorba bude taková, aby to ve vás vyvolalo pocity, že jsme se opravdu snažili.

 

A kvalita je úžasná.

 

Ano, Patrick udělal skvělou práci kolem technických věcí na DVD. S videozáznamem, barvou, směrem a střihem, všechno je perfektní. Je to opravdu skvělé!

 

Festivaly a koncerty už jsou rozvrženy, také už jste na konci léta naplánovali nahrávání ve studiu, budou ještě nějaké koncerty k albu Ghost Opera?

 

Poslední koncert bude s Metallicou v Holandsku 20. června. Tento koncert bude zcela poslední. Máme ještě spoustu nabídek na festivaly a koncerty na tento rok, ale prostě musíme říct „už ne, nyní se musíme zcela věnovat nahrávání nové desky“. Abych byl upřímný, měli jsme s tím začít už dříve. Od června už se budeme na 100 % věnovat jenom nahrávání.

 

Kdy máte v plánu vydat novou desku?

 

Je v plánu ji vydat na příští jaro.

 

Nevadilo by vám, kdybychom se vrátili trochu v čase? Ráda bych si trochu promluvila o vašich textech. O písni Abandoned, ráda bych slyšela vaši inspiraci, konkrétně k části „Why oh why my God have you abandoned me in my sobriety“.

 

V této části příběhu Ariel, hlavní hrdina, cítí, že jeho spolupráce s ďábelskými silami, totiž s Mephistem, ho svedla na špatnou cestu. I přes to se stále snaží najít jeho ztracenou lásku. V Abandoned je... nemůžu říct, že by byl vnímám jako náboženská osoba. On je duchovní, ale ne opravdu náboženský. A když se snaží mluvit k Bohu, nejde nezbytně o křesťanského Boha, pokud víte, co tím myslím. Byla by nějaká konkrétní část skladby, která by tě více zajímala?

 

Zejména odkaz na střízlivost (sobriety).

 

To je právě v té části, kdy se snaží zbavit se Mephistova vlivu na něho a střízlivost je metafora pro všechno, na co byl návykový jako drogy nebo alkohol. V tomto okamžiku se snaží zbavit se všeho ďábelského v jeho životě i ve chvíli, kdy se zdá, že Bůh neexistuje.

 

Můžeme si trochu promluvit o Memento Mori? Myslím, že ten song je takové bohémské básnění Kamelotu, víte, jak to myslím?

 

Hmm... ne. (smích)

 

Podle mě je to takový podpis Kamelotu, který na téhle písničce ukazuje mnoho úhlu vašeho psaní a tvorby.

 

Rozhodně je to píseň, která obsahuje mnoho různých částí a aspektů Kamelotu. Nejprve pomalejší část, která je taková více jako balada, pak opravdu tvrdší a celkem rychlá část, pro vás jako posluchače je to pak hodně zvláštní a dává vám to takový progresivní pocit, myslím. A texty se samozřejmě týkají velkých univerzálních věcí, o kterých jsme vždy psali.

 

V písni Temples of Gold je „little did we know that they were life itself, the days passing by“. To je prostě čistá poezie. Je to kousek, který zůstane v mé mysli navždycky. Jaký je to pocit, když víte, že se vaše slova tolik dotýkají lidí?

 

Texty pro mě byly vždycky velmi důležité. Je tu tolik kapel, že ani nevím jak to pociťují oni sami, je tu spousta kapel, u kterých i já vnímám, že do svých textů nedali dostatek citu. Zaměřují se na hudbu a zpěv a všechno je skvělé, ale textům něco chybí. Jsou i další kapely, které mají také úžasné texty a někdy i mnohem lepší. Cítím i v našem žánru, že je mnoho textů, na kterých bychom měli více pracovat. Myslím, že to je jen to, že si rád hraji se slovy, rád říkám věci, které donutí lidi zastavit se a zamyslet se. Je to pro mně hodně důležité. Opravdu strašně rád píšu texty. Nezabírá to dlouho, i když si to lidé myslí. (smích) Mnoho z mých písní jsou napsané den předtím, nebo stejný den, co přijdu do studia. Zdá se mi, že nejlepší práci dělám, když jsem pod tlakem. Takže velmi často dělám svou práci na poslední chvíli. Bylo to velmi odlišné od The Black Halo a Epicy, protože tam byl příběh už předem daný, ale u hodně písní jsme měli různé lyrické nápady, ale ne celá píseň byla napsána doslova, prostě jsme měli jen hrubou představu jak bude píseň vypadat.

 

Je skvělé jak v některých písních používáte operní zpěv. Není mnoho kapel, které by si našli čas a pokračovali v této staré tradici a je skvělé, že vy to děláte.

 

Oba – já i Thom milujeme klasickou hudbu. Můj plán před tím než jsem se stal metalovým zpěvákem byl stát se operním zpěvákem, což jsem rád, že jsem se nestal! Ale vždycky to ve mně bude, však víte.

 

Podobně jako v písni Edge of Paradise, kde začnete zpívat i jiným jazykem, to je opravdu skvělé.

 

To je latinsky. Zní to jako gregoriánský chorál. Je to skutečně tak, všechny hlasy v pozadí si dělám sám. (smích) V chorálu v pozadí zpívám operním hlasem. Stejně tak s Ghost Operou, ve sboru v pozadí se všichni snažili zpívat jako operní zpěváci, což je pak úplně jiný zvuk. Nemůžu vysvětlit jak to udělat, ale je to opravdu jiný zvuk.

 

Jaké to bylo být hlavní na scéně na Wacken festivalu minulého roku?

 

Bylo to jako výbuch, opravdu skvělé. Myslím, že jsme měli sedmdesát nebo osmdesát tisíc lidí. Vypadalo to jako oceán lidí. Byl to největší dav, pro který jsme hráli, opravdu úžasné.

 

Co je nejdivnější věc, kterou váš fanoušek udělal, nebo vám řekl??

 

(smích) Tak máme hodně obskurních mailů, ale nejsem si jistý, jestli bych chtěl některé z nich citovat. (smích) Venku jsme se také setkali s mnoha horlivě nadšenými lidmi.

 

A vy pravidelně berete na koncertech nějaký ten čas na setkání a pozdravení se s fanoušky?

 

Ano, ale je smutné, že pro mě jako zpěváka to není moc dobré. Když pobýváte v autobusu s 10 nebo 15 lidmi, tak je celkem těžké neonemocnět. Být zpěvákem je velmi exponovaná pozice, takže se to snažím omezit, ale děláme, co je v našich silách. Pro lidi je velmi těžké pochopit, že i trochu mluvení je pro mě hodně zlé… Ale to je po zpívání tak hodinku a půl. Je to jako běh maratonu a tito lidé po tom také nechodí ven a neběhají. Pro mě je to opravdu zlé být tam, když bych měl odpočívat a tak se to snažím omezovat… Já se opravdu vždy snažím dát do koncertu všechno. Dokonce i když jsem nemocný, tak stále zpívám jako by to měl být můj poslední koncert. A o tom se mnou mluví i naši agenti a kluci z kapely, však víte „snaž se držet zpátky“, ale já prostě nemůžu. Je pro mě těžké se absolutně nepoložit do toho, co dělám. Takže můj problém je se držet zpátky, i když bych opravdu měl.

 

Tak jsem tu s vámi mluvila dost dlouhou dobu a zajímalo by mě, jestli tu bylo něco, o co jsem se opravdu neměla starat?

 

Ne, to si opravdu nemyslím. Naše další album vyjde na jaře příštího roku. Řekl bych, že další americké turné se bude konat v roce 2010.

 

Děkuji moc za všechno.

 

Není zač!

 

Opatrujte se!

 

Ty taky!

 

Obrazek

 

Anglický originál rozhovoru poskytla Calwen - www.ggbteckacalwen.blog.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hm... šikovní ;-)

(JiliAnna Your SB, 4. 6. 2009 15:09)

Hm... šikovní kluci :-D Ne, vážně, klip Love You To Death je naprosto dokonalý.... Moc se jim podařil!

www.la-duchesse.blog.cz

(La Duchesse, 4. 6. 2009 15:07)

Tak vypadá to, že to nový album by mohlo být fajn, i když si ho kupovat nebudu :-)

......

(Charlotta (habituelle.blog.cz), 3. 6. 2009 19:36)

Ten rozhovor je krutej! xD..On je vážně sympaťák. Jsem zvědavá na nov album..:)

[laughs].. ... =D

(Cut Wrists, 3. 6. 2009 13:53)

tak, jsem moc ráda, že jsi sem ten rozhovor dala.... [laughs]... =D =D =D.... dozvěděla jsem se hodně věcí, který jsem už dlouho chtěla vědět!... úplně u toho toho roye vidim... strašnej sympaťák!!! =).... jo a na to nový album se těšim zase o kus víc! =D