Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kamelot - ve víru umění

26. 4. 2009

Nedávno jsem narazila na články ze starších vydání časopisu Spark. Protože tyto dva články jsou o Kamelotech, rozhodla jsem se je sem dát. Jsou to takové kratší rozhovory s Thomasem Youngbloodem a Royem Khanem.

 

Spark – 09/07:

 

Kdysi černý kůň power metalu, který si svou vytrvalostí a pracovitostí vybudoval statut jednoho z nejrespektovanějších spolků současnosti. Dnes o nich můžeme bez ostychů hovořit jako o pikovém esu, které každým svým nově vydaným albem drtí bezmilostně konkurenci na prach. Od dob, kdy se do jejich čela postavil hlasový mág Roy Khan, šíří se jejich sláva každou deskou do všech končin světa. Jsem rád, že jsem mohl být u toho a sledovat, jak se pomalu a jistě z naděje stává jistota. Jako by to bylo včera, když jsem v rukách třímal první z jejich klenotů, a sice album „The Fourth Legacy“. A pokud znáte ten pocit, kdy vás při poslechu příjemně zamrazí v zádech, jste si dobře vědomi, že pak už není cesty zpět. Těžko popsat, co člověk prožíval u dalších pokladů jejich diskografie. Přes to vše mám stále dojem, že se jim nedostává tolik pozornosti, kolik by si zasloužili. A možná je to tak lepší. KAMELOT mohou volně, bez tlaku médií, v tichosti vkládat střípek po střípku do mozaiky svých genialit. Tým perfekcionistů, který si dokázal přes dlouhé roky udržet punc té nejvyšší kvality a stále drží správný směr bez sebemenšího klopýtnutí. Kdo jiný než samotný kralevic Thomas Younglood mohl poodhalit, co se skrývá za tajemnou rouškou rytířů z KAMELOTU. Jedna z vůdčích osobností a hlavní mozek kapely mi svou vstřícností a laskavostí nejednou dokázal, že je to muž na svém místě, který stále stojí pevně nohama na zemi.  Kytarista, jehož umění je stejně nedoceněné jako kapela samotná. Kdo z vás však měl možnost se do bájných komnat KAMELOTU podívat, již dobře ví, že faleš a levota se tu nenosí. Vše se leskne a třpytí jako na nějakém překrásném pohádkovém hradě. Dámy a pánové, buďte vítáni, jezte, pijte, co hrdlo ráčí, a vyslechněte prosím slova mocného šlechtice z Floridy.

Thomasi, každým albem prakticky posunujete laťku kvality o další stupeň výš. Domníváš se, že pro vás existují vůbec nějaké hranice, nějaké mantinely, za které už zkrátka není možné se dostat? Podle mého názoru představuje „Ghost Opera“ jeden z vrcholů vaší tvorby.

 

Těžko říct. Veškeré naše nahrávky vznikají přirozenou cestou. Není to tak, že bychom si sedli a řekli, tak a naše další album musí být ještě lepší než to předešlé. Nikoli. Vždy se snažíme v danou chvíli dělat věci, jak nejlépe umíme. Popravdě zprvu nemáme ani tušení, jak bude naše nová deska ve výsledku vypadat. Což platí i pro „Ghost Opera“. Samozřejmě jsme momentálně velmi spokojeni, jelikož naše nové album dosahuje nejlepších prodejů, jaké jsme kdy měli, a reakce fanoušků jsou též více než potěšující. Rozhodně to pro nás byl v tomto roce dobrý start, a i proto jsme si mohli dovolit opět o něco nákladnější turné než v minulosti.

 

Je tedy „Ghost Opera“ prozatím vaším největším úspěchem?

 

Dá se jen těžko říct, co to vlastně úspěch je. Každý z nás vnímá úspěch trochu jinak. Po natočení desky „Karma“ jsem pociťoval, že KAMELOT začínají být úspěšní. Avšak prakticky čtrnáct dní po vydání „Ghost Opera“ dosáhl prodej téměř dvojnásobku toho co desky předchozí. Domnívám se, že my nejsme strůjcem úspěchu. Ano, jsme možná jeho součástí, ale úspěšná je především naše hudba, která hovoří sama za sebe. Proto naším hlavním cílem bylo vždy dělat dobré skladby, dobrá alba.

 

Spark – 07/08:

 

Když jsem před časem absolvoval rozhovor s producentem a hudebníkem Sashou Paethem (AVANTASIA), dostalo se i na téma KAMELOT a s ním související pěveckou hvězdu Roye Khana. Oba rozhovory dělilo několik hodin a tehdy jsem Sashovi položil otázku, co mám od Roye očekávat. Bez váhání mě připravil na fascinující povídání s člověkem, který hudbu vnímá v jiné míře než spousta jeho kolegů. Doslova cituji: „Roy je skutečný umělec, který je ponořen do své tvorby a o všem hluboce rozjímá…“ Nebylo pochyb, že Sashova slova jsou pravdivá. Kdo jiný by mohl KAMELOT znát lépe než hlavní zvukový „chemik“. Roy Khan je osobnost s úžasným charismatem, které si vás podmaní hned od prvního slova. Je jako mág, co vládne obrovským hlasem a při mluveném projevu se jeví jako vědomostmi nabitý mudrc. Díky němu možná pochopíte, že na svoje hudební vzory a oblíbence můžete koukat i z jiného úhlu pohledu. Proč? To vysvětlí majitel jednoho z nejtalentovanějších hlasů powermetalové současnosti – srdnatý rytíř z KAMELOTU Roy Khan.

Vaše poslední album „Ghost Opera“ slavilo obrovský úspěch. Desku jste vydali teprve před rokem a už přicházíte na trh s její reedicí, přesněji s druhou rozšířenou edicí. Je to proto, že „Ghost Opera“ považujete díky prodejním číslům za něco mimořádného a chcete se tak odvděčit svým věrným fanouškům?


Chápu, že by to bylo pěkné, ale nevím, zda by to pro fanoušky byl ten správný dárek, protože řada z nich už první vydání „Ghost Opera“ má doma. Má to zcela jiný důvod. Za poslední roky jde prodej originálních disků rapidně dolů a společně s firmou jsme domluveni na konkrétních číslech, resp. kolik kopií pošleme do oběhu. „Ghost Opera“ bylo však natolik mimořádné album, že brzy zmizelo z obchodů a zejména v zemích, jako je například Česká republika, už nebylo k dostání. Bylo tedy dohodnuto, že se vytvoří další výlisky, ovšem v nové formě. Dnes jsou prodeje natolik nízké, že ani samotní dealeři nevědí, zda ta či ona kapela je opravdu slavná a jaké z ní plynou zisky. Chtěli jsme upozornit, že KAMELOT je momentálně na vrcholu, a cílem bylo také přilákat k naší hudbě nové tváře. Zjednodušeně řečeno, chtěli jsme na sebe ještě mnohem více upozornit a dát posluchačům další a větší důvod, proč si desku pořídit. Nehledejte za tím ale žádný kalkul. Zkrátka jsme vyprodali první várku „Ghost Opera“ a připravili její druhou edici. Přidali jsme k tomu nejen novou grafiku, ale také druhý, zcela plnohodnotný disk. Rozhodovali jsme se, zda na něj umístíme koncert ze Srbska nebo Švýcarska. Díky lepší kvalitě jsme se pak všichni shodli na srbském vystoupení, které bylo skutečně mimořádné. Ale to stále ještě není vše, protože jako bonus najdeš na druhém CD raritní skladby z nahrávání desek „Black Halo“ a „Ghost Opera“. Navrch jsme k tomu přidali dva videoklipy, z nichž jeden pochází právě se Srbska. Tím však cesta poslední desky nekončí. Díky velkému úspěchu nám nahrávací společnost poskytla finance pro realizaci dalších dvou videoklipů. Osobně to považuji za velkou raritu, protože mnoho kapel si nemůže dovolit natočit k desce ani jeden klip a my se můžeme pochlubit hned čtyřmi. A to nejsme masová záležitost jako LINKIN PARK nebo podobné spolky. Je skvělé, že máme takovou důvěru. Dost si to užíváme a práci na klipech považujeme hlavně za zábavu a další cestu, jak naši hudbu lidem prezentovat. Pakliže navštívíte některý z našich koncertů, dostanete se k turné-edici „Ghost Opera“, kde bude kompletně všechno zabaleno do nádherného futrálu. Nerad bych se chvástal, ale naše poslední dva videosnímky jsou jedním slovem úžasné. Podařilo se nám obrazovou tvorbu posunout o další stupeň výš a jsem přesvědčený, že posluchači budou zcela jistě spokojeni.

 

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Spark!!!!

(Calwen, 4. 5. 2009 21:24)

Jéje další Sparkařka :D Koukám že je nás v poslední době pořád víc a víc :)

Nechceš ten článek naskenovat?

Kapku od tématu

(JiliAnna Your SB, 29. 4. 2009 19:35)

Ale jenom kapku... vlatně jde o tu fotku, co tu s nima máš... Roy na ní vůbec nevypadá jako Nor, spíš naopak...
Jinak Ti moc děkuju za pochvalu kreseb:-)

Carol Liimatainen ^^

(www.carol-kp.blog.cz, 29. 4. 2009 17:39)

Yes Yes, Spark forever! ^^

Jasne :)

(Rossi, 28. 4. 2009 15:55)

Jasneeee hej ja som myslela ze ty nemas spriatelene stranky... Uz v tom zozname si...

...

(Rossi, 27. 4. 2009 18:37)

Hej aj ja ich milujem... Myslim Toma a Jerryho :) A dik inac...

Nemáš zač

(Anet , 26. 4. 2009 15:56)

Nemáš vubec zač!!!

Spark

(Kirsti , 26. 4. 2009 15:33)

Jeden z těch Sparků mam... ale ani nevim jestli sem ten článek vůbec četla...

Diplom!!

(Anet ♥SB♥, 26. 4. 2009 12:49)

Máš u mně diplom!!

...

(Cut Wrists, 26. 4. 2009 11:19)

super článek! tyhle čísla sparku bohužel nemám =(
ale tohle si určitě vytisknu a uložim ke svejm kameloťáckejm věcičkám! =D